5 lipca br. zakończył się czwarty eksperymentalny nabór projektów w transnarodowym programie Interreg Europa Środkowa. Hasłem przewodnim naboru jest „Kapitalizacja przez Koordynację”.
W terminie złożono 24 wnioski o dofinansowanie.
Więcej informacji o zakończonym naborze na stronie programu
22.04.2020
news
W ramach projektu InduCCI powstał zbiór dobrych praktyk stworzony przez partnerów projektowych na podstawie swoich doświadczeń lub doświadczeń instytucji lokalnych działających w zakresie branży kreatywnej i branży kultury (CCI). W zbiorze znajdziemy przykłady wydarzeń, warsztatów i projektów kreatywnych realizowanych w postindustrialnych regionach Europy Środkowej. Przedstawione przykłady dotyczą przede wszystkim wpływu branży kreatywnej na rozwój społeczny regionów, w których przeszłości dominowały różne gałęzie tradycyjnego przemysłu. Znajdziemy przykłady hackathonów, open labów, akceleratorów technologicznych, warsztatów, wystaw czy innych formatów, dzięki którym społeczeństwa regionów przemysłowych przechodzą kreatywną transformację.
Zapraszamy do czerpania inspiracji!
28.04.2019
NEWS
W W większości miast europejskich znajdują się puste budynki wpisane do rejestru zabytków o interesującej historii architektonicznej i społecznej. Często są opuszczone, zaniedbane i burzą estetykę okolicznych przestrzeni miejskich. Mając to na uwadze 9 miast europejskich postanowiło wspólnie przyjrzeć się problemowi zaniedbania dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej i znaleźć modelowe rozwiązanie na adaptację pustych przestrzeni pod działania związane z rozwojem sektora kultury i przemysłów kreatywnych. „Nowe idee potrzebują starych budynków” – hasło stworzone przez Jane Jacobs było motywem przewodnim partnerstwa.
W projekcie Forget Heritage przeprowadzono działania pilotażowe w wybranych obiektach historycznych znajdujących się w miastach partnerskich.
Czytaj więcej
Budżet
Kraje członkowskie
Priorytety
Cele szczegółowe
80%
Partnerzy Z AustriI, Niemiec, Włoch
85%
Partnerzy z Czech, ChorwacjI, Węgier, Polski, Słowacji, Słowenii
Project story
Głównym celem projektu jest upowszechnienie wykorzystania transportu multimodalnego produktów chemicznych w regionie Europy Środkowej. Projekt zmierza do osiągnięcia 10-procentowego wzrostu udziału transportu multimodalnego w transporcie towarów w przemyśle chemicznym, przy jednoczesnej 5-procentowej redukcji emisji CO2. Przeprowadzona na pierwszym etapie projektu analiza przepływów towarowych i informacyjnych w łańcuchach dostaw w sektorze chemicznym pozwoliła zaprojektować i opracować narzędzie wspierające współpracę producentów chemicznych, przewoźników oraz multimodalnych operatorów logistycznych w celu zamiany transportu drogowego na transport multimodalny, w tym głównie na przewóz ładunków koleją. Narzędzie składa się z 4 elementów:
- Usług doradztwa,
- Zaleceń dotyczących planowania transportu multimodalnego, które stanowią punkt wyjścia do rozmowy o współpracy,
- Platformy wspierającej proces planowania: Intermodal Link Planner,
- Kalkulatora CO2, który pozwala oszacować redukcję emisji CO2 wynikającą ze zmiany gałęzi transportu.
Czytaj więcej
Project story
Projekt RESTAURA ma na celu identyfikację, testowanie, ocenę oraz promocję dobrych praktyk w zakresie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w związku z rewitalizacją budynków oraz obszarów o dużej wartości historycznej i kulturowej. Projekt korzysta z patronatu 2018 Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. To, zarządzane przez władze Nowego Dworu Mazowieckiego, międzynarodowe przedsięwzięcie o charakterze pionierskim budzi duże zainteresowanie wśród przedstawicieli samorządu terytorialnego z całej Polski. Potwierdzeniem tego były targi Investate Poland 2018 w podwarszawskim Nadarzynie. Dla przedstawicieli Urzędu Miejsta była to możliwość zaprezentowania uczestnikom targów założeń projektu RESTAURA, nakierowanego na rewitalizację historycznego Placu Solnego oraz nabrzeża Narwi. Realizacja tego projektu przynieść ma miastu i jego mieszkańcom korzyści nie tylko na polu pielęgnowania dziedzictwa kulturowego i historycznego.
Czytaj więcej
Interreg Europa Środkowa to jeden z dwóch programów współpracy transnarodowej realizowanych na obszarze Polski (drugi to Interreg Region Morza Bałtyckiego). Umożliwia realizację projektów dotyczących innowacji i wiedzy, gospodarki niskoemisyjnej, zasobów naturalnych i kulturowych oraz powiązań transportowych i mobilności. Na realizację programu przeznaczono 246 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W projektach mogą współpracować instytucje publiczne i prywatne z Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch.
Więcej informacji w języku polskim na www.ewt.gov.pl