14.12.2018
News
Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Cykl towarzyszących sesji tematycznych w Katowicach był okazją do zaprezentowania szans, które stwarzają projekty transnarodowe realizowane w ramach INTERREG.
Dr Anna Sowiżdżał z Akademii Górniczo-Hutniczej, w swojej prezentacji na temat zasobów geotermalnych w Polsce poinformowała o projekcie GeoPlasma-CE.
Dr Anna Starzewska-Sikorska opowiedziała o dwóch projektach zarządzanych przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych: CIRCUSE i LUMAT.
Monika Strojecka-Gevorgyan z Departamentu Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opowiedziała o ofercie programów Interreg dla międzynarodowych projektów nawiązujących do zmiany klimatu. Przykładami takich projektów są: FramWat i CE-HEAT.
Czytaj więcej
05.10.2018
NEWS
Wiosną 2019 r. zostanie ogłoszony ostatni nabór projektów Interreg Europa Środkowa. Będzie można zgłaszać propozycje wykorzystujące rezultaty 85 projektów, które już uzyskały dofinansowanie w tym programie.
Założeniem planowanego konkursu jest udostępnianie wypracowanych przez projekty rozwiązań, ich rozwijanie i adaptacja do potrzeb regionów i społeczności lokalnych.
W nowych przedsięwzięciach będą musieli uczestniczyć partnerzy z projektów dofinansowanych w 1. i 2. naborze, jednak nie wyłącznie. Mile widziane będzie także zaangażowanie do współpracy partnerów z innych programów i instrumentów UE, o komplementarnych rezultatach. Nabór będzie jednoetapowy i prawdopodobnie zakończy się w czerwcu 2019 r.
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące zakresu tematycznego, procedury i terminu składania wniosków będą dostępne w drugiej połowie stycznia 2019 r.
Czytaj więcej
Interreg Europa Środkowa to jeden z dwóch programów współpracy transnarodowej realizowanych na obszarze Polski (drugi to Interreg Region Morza Bałtyckiego). Umożliwia realizację projektów dotyczących innowacji i wiedzy, gospodarki niskoemisyjnej, zasobów naturalnych i kulturowych oraz powiązań transportowych i mobilności. Na realizację programu przeznaczono 246 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W projektach mogą współpracować instytucje publiczne i prywatne z Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch.
Więcej informacji w języku polskim na www.ewt.gov.pl
Project story
Głównym celem projektu jest upowszechnienie wykorzystania transportu multimodalnego produktów chemicznych w regionie Europy Środkowej. Projekt zmierza do osiągnięcia 10-procentowego wzrostu udziału transportu multimodalnego w transporcie towarów w przemyśle chemicznym, przy jednoczesnej 5-procentowej redukcji emisji CO2. Przeprowadzona na pierwszym etapie projektu analiza przepływów towarowych i informacyjnych w łańcuchach dostaw w sektorze chemicznym pozwoliła zaprojektować i opracować narzędzie wspierające współpracę producentów chemicznych, przewoźników oraz multimodalnych operatorów logistycznych w celu zamiany transportu drogowego na transport multimodalny, w tym głównie na przewóz ładunków koleją. Narzędzie składa się z 4 elementów:
- Usług doradztwa,
- Zaleceń dotyczących planowania transportu multimodalnego, które stanowią punkt wyjścia do rozmowy o współpracy,
- Platformy wspierającej proces planowania: Intermodal Link Planner,
- Kalkulatora CO2, który pozwala oszacować redukcję emisji CO2 wynikającą ze zmiany gałęzi transportu.
Czytaj więcej
Project story
Projekt RESTAURA ma na celu identyfikację, testowanie, ocenę oraz promocję dobrych praktyk w zakresie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w związku z rewitalizacją budynków oraz obszarów o dużej wartości historycznej i kulturowej. Projekt korzysta z patronatu 2018 Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. To, zarządzane przez władze Nowego Dworu Mazowieckiego, międzynarodowe przedsięwzięcie o charakterze pionierskim budzi duże zainteresowanie wśród przedstawicieli samorządu terytorialnego z całej Polski. Potwierdzeniem tego były targi Investate Poland 2018 w podwarszawskim Nadarzynie. Dla przedstawicieli Urzędu Miejsta była to możliwość zaprezentowania uczestnikom targów założeń projektu RESTAURA, nakierowanego na rewitalizację historycznego Placu Solnego oraz nabrzeża Narwi. Realizacja tego projektu przynieść ma miastu i jego mieszkańcom korzyści nie tylko na polu pielęgnowania dziedzictwa kulturowego i historycznego.
Czytaj więcej
Budżet
Kraje członkowskie
Priorytety
Cele szczegółowe
80%
Partnerzy Z AustriI, Niemiec, Włoch
85%
Partnerzy z Czech, ChorwacjI, Węgier, Polski, Słowacji, Słowenii